X

سردخانه صنعتی، محسابه قیمت + هزینه ساخت و احداث + عکس های سردخانه

09128138773 کارشناس فروش (پاسخ گویی 9 صبح تا 9 شب)
سردخانه صنعتی

صنایع برودتی نارنیا سرما، تولید کننده انواع سردخانه های صنعتی و سیستم های سرمایشی، با 5 سال خدمات پس از فروش و 18 ماه گارانتی دارای بالاترین رتبه میان صنایع داخل کشور و عرضه محصولات با بالاتری کیفیت را دارد.

نارنیا سرما
نارنیا سرما

منظور از سردخانه صنعتی در واقع مجموعه ای از ساختمان ها و تجهیزات و به عبارت دیگر یک فضای بسته و محصور شده‌ای است که کاربرد اصلی آن حفظ و نگهداری کیفیت کالاها و محصولات حساس به دما و مواد غذایی فاسد شدنی و محصولاتی که قابلیت فاسد شدن را دارند بوده و با دما و رطوبت مناسبی که ایجاد می کند، موجب افزایش ماندگاری و طول عمر محصولات خواهد شد. سرد خانه صنعتی معمولا در مقیاس و ظرفیت بزرگ طراحی و ساخته می شود. در صورتی که قصد احداث و ساخت سردخانه صنعتی را دارید بایستی اطلاعات کامل در خصوص تجهیزات، قیمت، انواع و مدل های آن داشته باشید. در ادامه به طور مفصل به تمامی این موارد پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

سردخانه صنعتی چیست؟

عکس سردخانه صنعتی

سردخانه های صنعتی در واقع یک محیط کنترل شده هستند که در آن ها به طور مستمر و به دقت دما و رطوبت کنترل شده و به این ترتیب شرایط مطلوب و مناسبی برای نگهداری کالا ها و محصولات حساس به دما به وجود آمده و از فاسد شدن آن ها جلوگیری خواهد شد. سرد خانه های صنعتی از حجم و ظرفیت بیشتری برخوردارند و و حتی قادرند برای نگهداری و انبارش مقادیر قابل‌توجهی (بیش از 2000 تن) از کالاها نیز مورد استفاده قرار گیرند. 

ساخت سردخانه صنعتی با استفاده از سیستم های تبرید پیشرفته، عایق ها و مکانیزم های نظارت و کنترل پیشرفته صورت می گیرد تا در نهایت یک محیط پایدار و کنترل شده به وجود آید و در آن  نیازهای دمایی خاص محصولات مختلف برآورده شود.

سرد خانه ها نقش مهمی در صنایع گوناگون به خصوص صنایع غذایی و همچنین در حفظ تضمین سلامت و کیفیت کالاها داشته و بدون آن ها چرخه مواد غذایی در دنیا مختل خواهد شد. سردخانه ها برای کاربرد های مختلف از قبیل نگهداری محصولات غذایی، گوشت، مرغ و ماهی، لبنیات، میوه و صیفی‌جات و همین‌طور تجهیزات الکترونیکی، پزشکی، شیمیایی و مواد دارویی مورد استفاده قرار می گیرند. 

به منظور جلوگیری از اتلاف انرژی، تمامی بخش های اتاقک سردخانه که از دیوارها، سقف و کف آن به عایق بندی مجهز شده اند. یکی از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید سردخانه صنعتی باید به آن توجه کنید، نوع و ضخامت عایق است که نقش مهم و کلیدی در جلوگیری از اتلاف انرژی و افزایش عمر سیستم برودتی و مهم تر از آن جلوگیری از فاسد شدن و خرابی محصولات خواهد داشت. 

مواردی از قبیل ظرفیت برودتی سردخانه و به تبع آن توان کمپرسور، کندانسور و اواپراتور بر اساس ابعاد سردخانه و میزان بارگیری آن و همین‌طور نوع و مدت زمان نگهداری محصول متغیر هستند.

اساس کار سردخانه ها بر مبنای سیکل تبرید تراکمی بوده و با توجه به ظرفیت برودتی آن ها می توانند به صورت فریونی، رک و یا آمونیاکی باشند.

طراحی سردخانه زیر صفر

 

تعمیرات سردخانه صنعتی

انواع سردخانه صنعتی بر اساس کاربرد

قیمت سردخانه کانکسی

سرد خانه ها در نگهداری نوع محصول به دسته های متفاوتی تقسیم میشوند:

 1. سردخانه گوشت

 2. سردخانه میوه و سبزیجات

 3. سردخانه لبنیات

 4. سردخانه بستنی

 5. سردخانه خرما

 6. سردخانه ثابت و متحرک

 7. سردخانه زیر صفر و بالای صفر

 8. سردخانه ماشین

سرد خانه میوه و لبنیات: از سرد خانه بالای صفر استفاده میشود،دمایی بین ‌ 0 تا 4 درجه سانی گراد دارد.

سرد خانه گوشت و مرغ: از سرد خانه زیر صفر استفاده می شود و دمایش معمولا از زیر صفر تا منفی 18 درجه سانتی گراد است.

تونل انجماد: برای سرد کردن و منجمد کردن سریع مواد غذایی کاربرد دارد و دمای آن در حدود منفی 40 درجه سانتی گراد است که میتواند با سرعت زیاد مواد غذایی را به 18 درجه سانتی گراد برساند.

سرد خانه بستنی: بستنی معمولا در دمای پایین تر از منفی 18 درجه سانتی گراد نگهداری میشود و از کمپرسور های دو مرحله ای استفاده میشود

سردخانه صنعتی بزررگ

سردخانه ها بر اساس نوع حجم و ابعاد به ۴ دسته تقسیم می شود:

سردخانه اتاقی

جنس این محصول ساندویچ پنل(عایق کاری شده) است و در رستوران ها، مراکز توزیع و هتل ها کاربرد دارد.

سردخانه متحرک

سرد خانه های کانکسی(متحرک) معمولا در پشت ماشین های باری نصب می شوند و متحرک هستند.

سردخانه بزرگ صنعتی

این سرد خانه ها بزرگ هستند و از اتاق های بسیار زیادی تشکیل شده است که این انبارها بسته به شرایط از سیستم فریونی یا  امونیاکی بهره گیری میکنند.

اجزای سردخانه صنعتی

دمای سردخانه صنعتی

تجهیزات سردخانه صنعتی

دمای داخلی به ماده یا محصولی که ذخیره می شود بستگی دارد.مثلا غذاهای منجمد در دمای زیر صفر ذخیره می شوند. سبزیجات و میوه های محلی در دمای 0 درجه سانتیگراد و میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری در دمای 5 تا 13 درجه سانتیگراد ذخیره می شوند.

انواع سردخانه بر اساس بازه دمایی

در یک تقسیم بندی کلی سردخانه ها به دو صورت بالای صفر و زیر طراحی و احداث می شوند. سردخانه ها در هر دو حالت زیر صفر و بالای صفر می توانند به صورت سالن تک مداره یا دو مداره طراحی شوند. سردخانه ها بسته به نوع کاربردشان که برای دمای زیر صفر و یا بالای صفر طراحی می شوند به مبردهای آمونیاکی یا فریونی نیاز دارند و می توانند به صورت ثابت و یا متحرک طراحی شوند.

سردخانه بالای صفر

بازه دمایی در سردخانه های بالای صفر بین 0 تا 5 درجه سانتی گراد بوده و با توجه به نوع مواد نگهداری شده در سردخانه می تواند تغییر کند. سردخانه های بالای صفر که تحت عنوان سردخانه کوتاه مدت نیز شناخته می شوند همانطور که از نامشان مشخص است برای نگهداری کوتاه مدت محصولات استفاده می شود و معمولا از یکی دو روز تا یک هفته یا بیشتر تغییر میکند و ماکزیمم حالت آن 15 روز است. در این سرد خانه محصولات از دمایی بالاتر از دمای انجماد محصول نگهداری می شوند. 

سردخانه بالای صفر برای نگهداری میوه تازه، میوه خشک، سبزیجات، صیفی جات و دانه های روغنی و خشکبار به کار می روند و در هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بزرگ عرضه مواد غذایی و همچنین در نزدیکی باغات طراحی و احداث خواهند شد.

سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر که تحت عنوان سردخانه انجماد نیز شناخته می شود محصولات را با دمایی پایین تر از صفر نگهداری می کند و برای منجمد کردن محصولاتی از قبیل گوشت، مرغ، ماهی و میگو و همچنین سبزیجات خرد شده و حبوبات پخته شده آماده طبخ مورد استفاده قرار می گیرد. بازه دمایی سردخانه های زیر صفر بین 0 تا 18- یا 0 تا 20- متغیر است. این سردخانه ها به عنوان سردخانه های بلند مدت نیز مورد استفاده قرار می گیرند و با استفاده از آن ها می توانید مواد غذایی را برای مدت زمان طولانی تری انبار کنید. در محیط هایی از قبیل  رستوران‌ها، کترینگ‌ها، فروشگاه‌های مواد پروتئینی و همچنین در نزدیکی کشتارگاه‌ها و مراکز صید ماهی و میگو از سردخانه های زیر صفر استفاده می شود. 

همگام احداث این سردخانه ها باید هوابند بودن دیواره‌ها و سقف و همینطور درب آن در نظر گرفته شود زیرا دمای سردخانه زیر صفر پایین است. ظرفیت سرمایشی این سردخانه ها بالاتر بوده و در ساخت آن ها از کمپرسور های چند مرحله ای استفاده می شود که کار تراکم را در چند مرحله انجام داده و حرارت زیادی را تولید نخواهد کرد. 

*نکته مهم: هزینه و قیمت سردخانه زیر صفر در مقایسه با بالای صفر بیشتر بوده و در ساخت این سردخانه علاوه بر لوازم گران تری که استفاده می شود، عایق بندی ضخیم تری نیز به کار برده می شود و وجود مدار پشتیبان در مواقع قطعی برق و خرابی تجهیزات ضروری است.

تونل انجماد

تونل انجماد در واقع به منظور سریع سردکردن مواد غذایی به کار می رود. عمده کاربرد تونل انجماد، انجماد سریع گوشت بعد از کشتار و ماهی و میگو پس از صید خواهد بود. تونل انجماد دارای ساختاری همانند سرد خانه زیر صفر بوده و استفاده از تونل انجماد موجب پیشگیری از رشد باکتری‌ها و میکرو ارگانیسم‌ها در داخل گوشت و ماهی و در نتیجه جلوگیری از فاسد شدن آن ها خواهد شد. از جمله مزایای تونل انجماد می توان به تازه ماندن گوشت و ماهی و نگهداری آن ها برای مدت زمان طولانی تر اشاره کرد. بازه دمایی تونل انجماد بین 38- تا 40- درجه سانتی‌گراد بوده و دارای انواع مختلفی است که با توجه به نوع محصول و نیاز خریدار انتخاب می‌شود.

سردخانه دومداره

در مواقعی که به هر دو نوع سردخانه‌های صنعتی زیر صفر و بالای صفر نیاز است از سردخانه دومداره یا دومنظوره استفاده می شود. این سردخانه ها به گونه ای طراحی شده اند که در صورت نیاز، برنامه عملکردی سیستم تغییر یافته و از یک حالت به حالت دیگر تغییر می کند. در فصل های مختلف سال از این سردخانه استفاده می شود و معمولا هیچ موقعی از سال را نمی توان یافت که این سردخانه ها خالی باشند. دمای این سردخانه ها با توجه به نوع محصولی که در آن ها نگهداری می شود در  بازه زیرصفری یا بالا صفری تغییر می‌کند و در هر بار تغییر عملکرد بایستی محیط داخلی سردخانه به طور کامل ضد عفونی و تمیز شود. در محیط های مختلفی از قبیل پایانه‌های مرزی، گمرک‌ها و مراکز مصرف از این نوع سردخانه ها استفاده خواهد شد. 

طراحی سردخانه صنعتی

محاسبه قیمت سردخانه

برای طراحی خوب این سردخانه ها علاوه بر تجهیزات باید موقعیت مکانی آنهارا برای دسترسی ایمن پرسنل در نظر گرفت. برای اطمینان از دسترسی و مانور ایمن به داخل سردخانه، لازم است که پیمانکاران، مهندسان و مالکان در پروژه شرکت کنند تا انتخاب یک سیستم خنک کننده رت که با تجزیه و تحلیل هزینه چرخه زندگی و بازده انرژی تعیین می شود، تعیین کنند.

مراحل ساخت سردخانه صنعتی

بررسی و کنترل زیر ساخت ها

 • مراجعه به مراجع زیربط (وزارت صنایع و جهاد کشاورزی) جهت گرفتن جواز احداث سردخانه صنعتی
 • انجام دادن هماهنگی های لازم با اداره محیط زیست
 • در نظر گرفتن  دسترسی به راه ها، ابعاد زمین، و امکانات مورد نیاز مانند انشعابات برق، گاز و آب و تعیین زمین محل احداث سردخانه

مشاوره و طراحی سردخانه صنعتی

 • به منظور اجرای محوطه سازی و تسطیح و شیب بندی زمین بایستی یک مشاور و پیمانکار را مشخص نمایید. 
 • به منظور جانمایی، ابعاد و مشخصات سوله و جانمایی ساختمان ها، از یک مشاور کمک بگیرید. 
 • به منظور طراحی و ساخت سوله و بناهای مورد نیاز از قبیل ساختمان اداری، استراحتگاه، نگهبانی و ... بایستی از یک مشاور و پیمانکار ابنیه کمک بگیرید.

عملیات و مراحل اجرا

 • تعیین پیمانکار و بستن قرارداد ساخت سردخانه با همکاری مشاور احداث سردخانه
 • در نظر گرفتن ابعاد سالن ها برای برآورد و اجرای متراژ و سفارش گذاری عایق ساندویچ پانل
 • تعیین و انتخاب ماشین آلات و تجهیزاتی از قبیل کمپرسور، اواپراتور، کندانسور، تابلو برق، مخازن و ...
 • بتن ریزی کف سردخانه ها بایستی بر اساس گزارش و جزئیات ارائه شده توسط مشاور احداث سردخانه اجرا شود. 
 • با توجه به  نقشه های دریافتی از پیمانکار ساخت سردخانه، ساخت فوندانسیون ماشین آلات و تجهیزات مربوط به سردخانه صورت خواهد گرفت. 
 • نصب ماشین آلات و مخازن از قبیل یونیت کمپرسور ها، کندانسور و مخازن رو فوندانسیون های ساخته شده
 • نصب اواپراتور هایی که توسط پیمانکار ساخت سردخانه برای سالن ها در نظر گرفته شده است. 
 • پایپینگ و نصب شیرآلات و کنترل آلات بایستی توسط  پیمانکار ساخت سردخانه به اجرا در آیند.
 • کابل کشی و نصب سنسور ها و دتکتور ها و روشنایی نیز بایستی توسط  پیمانکار ساخت سردخانه به اجرا در آیند.
 • تعیین و انتخاب باکس پالت و پالت
 • با توجه به ارتفاع سالن ها و نظر مشاور احداث سردخانه بایستی لیفتراک یا پالت تراک بسته خریداری شود. 
 • خریداری و نصب دیزل ژنراتور جهت تأمین برق اضطراری در زمان قطع برق مجموعه بر اساس نظر مشاور و پیمانکار ساخت سردخانه

تست و راه اندازی

 • عملیات تست فشار مکانیکال و الکتریکال بایستی توسط پیمانکار ساخت سردخانه به اجرا در آیند.
 • شارژ گاز و راه اندازی بایستی توسط پیمانکار ساخت سردخانه راه اندازی اولیه شوند.
 • مشاور احداث سردخانه عیب یابی اولیه را انجام داده و پیمانکار ساخت سردخانه مشکلات را رفع خواهد کرد. 
 • پیمانکار به صورت موقت سردخانه را با توجه به نظر مشاور تحویل خواهد داد.
 • انبار لوازم یدکی به منظور انبار کردن قطعات ضروری مربوط به ماشین آلات سردخانه، لیفتراک و .. بایستی تعبیه شود.
 • جهت عملیات گردش بار و حسابداری سردخانه یک سیستم نرم افزار مدیریت سردخانه تعریف شود. 

نحوه محاسبه قیمت سردخانه صنعتی 

سردخانه فروششی

 

همانطور که می دانید امروزه با افزایش چشمگیری در زمینه احداث سردخانه برای نگه‌داری مواد غذایی، دارویی، صنعتی و شیمیایی مواجه هستیم. مهم ترین نکته در این زمینه و به خصوص برای صاحبان سردخانه ها، تعیین تجهیزات مناسب، نصب و راه‌اندازی سیستم می باشد. در تهیه و ساهت سردخانه ها یکی از مهم ترین و اساسی ترین موراد، هزینه و قیمت تجهیزات و ساخت سردخانه بوده و به دلیل تنوع در محدوده دما، ظرفیت و کیفیت تجهیزات به کار رفته در آن با قیمت های متفاوتی رو به رو هستند. 

ابعاد و ظرفیت سرد خانه مهم ترین عامل و فاکتور در تعیین قیمت سردخانه است. پس از آن استفاده از  تجهیزات با کیفیت که موجب کاهش قیمت و صرفه جویی در زمان ساخت و هزینه های پس از ساخت می شود نیز بر قیمت نهایی تاثیر گذارند. علاوه بر این، موارد و عوامل زیر نیز در تعیین قیمت سردخانه تاثیر گذارند:

 1. دمای داخلی سردخانه (زیرصفر، بالای صفر، دو مداره)
 2. نوع کاربرد (نگهداری مواد غذایی، صنعتی، دارویی و شیمیایی)
 3. ابعاد و اندازه(با افزایش ابعاد سردخانه طبیعتا هزینه‌های عایق بندی، قفسه بندی و آماده‌سازی آن نیز افزایش می یابد
 4. نوع مبرد
 5. ظرفیت سردخانه
 6. تجهیزات و برند آنها (داخلی یا خراجی)
 7. برق سه فاز یا تک فاز
 8. متریال ساخت
 9. برند اواپراتور و کمپرسور
 10. موتور سردخانه یا همان کمپرسور سردخانه
 11. ساندویج پنل
 12. تعداد درب ها و پنجره‌ها
 13. گرید بهداشتی
 14. برند و تعداد قطعات به کار برده شده در تابلو برق
 15. شیرآلات و تجهیزات کنترلی
 16. دقت و کیفیت ساخت

علاوه بر ابعاد، از دیگر مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت نهایی می توان به نوع و برند کندانسور و تعداد ساندویچ پنل استفاده شده اشاره کرد. 

نکات مهم:

ساخت سردخانه زیر صفر در مقایسه با سردخانه بالای صفر هزینه بیشتری دارد. علت این موضوع نیز متفاوت بودن تجهیزات سردخانه زیر صفری و نوع عایق بندی آن است.

در بازار برند های مختلفی از تجهیزات سرمایشی و برودتی موجود هستند که خریدار می تواند با توجه به بودجه خود برندهای ارزان تر را انتخاب و در نتیجه در هزینه‌های ساخت سردخانه صرفه‌جویی کند.

سیستم فریونی هم به صورت رک و هم یونیتی اجرا خواهد شد که هر کدام قیمت متفاوتی داشته و سیستم مرکزی رک گران‌تر است.

در آخر با در نظر گرفتن تمامی نکات و موارد بالا و با انتخاب درست و استفاده از مناسب ترین و با کیفیت ترین تجهیزات و متریال می توانید هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش داده و در مصرف انرژی صرفه جویی کنید.

صنایع برودتی نارنیا سرما با بیش از 25 سال سابقه یکی از  بهترین شرکت های سازنده سردخانه صنعتی می باشد که محصولات خود را با 18 ماه گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش به شما عزیزان عرضه می کند.لذا برای دریافت مشاوره و اطلاع از قیمت سردخانه میوه، قیمت سردخانه کانکسی و ... با بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم در خرید سردخانه صنعتی

قبل از هرگونه اقدامی باید نوع محصولی که قصد دارید در سرد خانه نگهداری کنید را تعیین کرده و سپس بر اساس آن مناسب ترین سردخانه برای نگهداری و انبار محصول را تعیین نمایید. در مرحله بعدی مکان نصب و راه اندازی سردخانه تعیین شده و با توجه به مکان و ظرفیت مورد نظر نوع سردخانه مورد نیاز مشخص خواهد شد. نوع سرد خانه نیز باتوجه نکات و موارد زیر انتخاب و تعیین خواهد شد:

 • تک مداره یا دو مداره

از سردخانه های تک مداره معمولا برای نگهداری یک محصول مشخص استفاده خواهد شد. اما در صورتی که قصد دارید محصولات مختلفی را با گستره دمایی بالای صفر و زیر صفر نگهداری کنید بایستی به سراغ سردخانه های دو مداره بروید. شرایط و امکان نگهداری دو نوع محصول با دو دمای متفاوت به طور همزمان در این نوع سرد خانه وجود خواهد داشت.

 • ظرفیت سردخانه

در تعادل بودن ظرفیت برودتی سردخانه با میزان محصولاتی که نگهداری می‌شوند از اهمیت بالایی برخوردار است. 

 • عایق بندی و ضخامت پنل ها

برای جلوگیری از اتلاف انرژی بایستی نوع عایق بندی دیواره‌ها و درب های سردخانه، متناسب با دمای مورد نیاز باشد. گزینه مناس برای سردخانه های بالای صفر، ضخامت 7 سانتیمتر و برای سردخانه های زیر صفر، ضخامت بیش از 10 سانتیمتر نیاز است.

 • قفسه بندی

در صورتی که سردخانه به قفسه بندی مجهز شده باشد محصولات بیشتری را می توان در آن انبار نمود. در صورت نبود قفسه بندی، امکان تهیه قفسه به صورت مجزا وجود خواهد داشت. توصیه می شود جنس قفسه ها از نوع استیل باشد. زیرا جنس استیل از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و یخ زدگی برخوردار است. 

 • برند کمپرسور

هنگام خرید سرد خانه به برند کمپرسور توجه کنید. توصیه می شود کمپرسور تعبیه شده از برند های معتبر و متناسب با ظرفیت سیستم باشد. هرچه کمپرسور به کار رفته از کیفیت و قیمت پایین تری برخوردار باشد در مدت زمان کوتاهی به سیستم آسیب رسانده و منجر به افزایش هزینه تعمیر و نگهداری و دربرخی موارد تعویض کمپرسور خواهد شد.


سوالات متداول

انواع تجهیزات سردخانه صنعتی کدام اند؟

تجهیزاتی از قبیل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور، اکسپنشن ولو، فیلتر درایر، شیر دستی و ... در سیکل تبرید سردخانه مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

هنگام خرید سردخانه صنعتی باید به چه نکاتی توجه شود؟

 • دمای سردخانه(زیر صفر یا بالای صفر)
 • نوع محصول
 • دمای نگهداری
 • شهر و مکان مورد نظر
 • حجم محصول

عوامل موثر بر قیمت سردخانه صنعتی کدام اند؟

 • دمای نگهداری
 • ابعاد 
 • برند اواپراتور و کمپرسور
 • موتور سردخانه یا همان کمپرسور سردخانه
 • ساندویج پنل
 • سایز و نوع درب سردخانه
 • برق سه فاز یا تک فاز
 • تابلو برق
 • شیرآلات
 • تجهیزات کنترلی
 • کیفیت نصب

آیا امکان استفاده سردخانه بالای صفر به عنوان زیر صفر وجود دارد؟

در حالت کلی این امکان وجود ندارد اما می توان تقریبا تا حدود منفی 7 درجه سانتی‌گراد می‌توان دمای سردخانه را با تعویض سوزن اکسپنشن کاهش داد.


امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید